e-government

Datové schránky, elektronická spisová služba, základní registry, chytrá a moderní veřejné správa... To vše je modernizace veřejné správy a samozřejmě i my se tomuto tématu chceme a budeme věnovat.

Record_20130107071128.mp3, (1.8MB)
Přál bych si, aby rok 2013 byl rokem, kdy se českým ICT projektům a e-governmentu začne vracet dobrý zvuk...", řekl v telefonickém rozhovoru na téma začínajícího roku vedoucí IIO Michal Rada. Hovořil o potřebě daleko více propagovat fungující projekty e-governmentu a jejich využitelnost pro občany a i o Evropské unii a o dalším programovém období. Záznam rozhovoru je v příloze tohoto příspěvku.
Datum vydání: 8. srpna 2012
Druh tiskové informace: TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ
Vláda bude projednávat materiál Ministerstva vnitra k přípravě elektronických voleb v ČR. Naše iniciativa k tomu vydává následující tiskové prohlášení.
ma_rack8mcjculr.pdf, (675.75kB)
Vláda ČR projednala důležitý dokument týkající se plnění strategie Smart administration a efektivizace veřejné správy. Dokument je na našem webu k dispozici, IIO se na něm aktivně podílela.
Analyza ASVS pro jednani vlady.pdf, (1.24MB)
Tento týden bude vláda projednávat jeden z nejdůležitějších materiálů v oblasti veřejné správy za poslední dobu. Ministerstvo vnitra spolu s dalšími partnery (včetně třeba i naší iniciativy) vytvořilo Analýzu aktuálního stavu veřejné správy. Analýza ve své úplné verzi je k dispozici i na našem webu.
Textova prezentace Zivot s digitalnimi dokumenty v2.pdf, (283.92kB)
Tento dokument obsahuje rozšířenou verzi prezentace "Život s digitálními dokumenty" z workshopu k e-governmentu konaném v Ostravě dne 9. listopadu 2011. Prezentaci přednesl Michal Rada, vedoucí Iniciativy informatiky pro občany a snaží se v ní o komplexní pohled na tuto problematiku, včetně zhodnocení současného stavu a náhledu do budoucnosti. Dokument je v textové podobě a je rozšířením grafické prezentace.
IIO otazky k socialni karte v2 pro MPSV.pdf, (232.16kB)
MPSV připravuje zcela převratné řešení související nejen s identifikací klientů sociálního systému, ale také s výplatou a sledováním účelu sociálních dávek. Jmenuje se "Sociální karta" a jak už sám název napovídá, bude se jednat o elektronickou kartu (také s platebními funkcemi). Naše iniciativa po diskusích se zástupci ministerstva připravila soubor odborně-technických otázek týkajících se tohoto významného projektu. Naším cílem není dehonestovat celý projekt, ale naopak snažit se o to, aby pokud se bude zavádět, byl co nejúčelnější a samozřejmě také co nejtransparentnější. Z řady projektů českého e-governmentu víme, jak to dopadá, když se zcela zásadní otázky kladou až při realizaci. Tomu chceme předejít a možná se i pokusit hledat společně odpovědi. Tyto otázky jsme dnes elektronicky předali prvnímu náměstkovi Šiškovi a stejně jako otázky, i odpovědi na ně společně zveřejníme. Chceme širokou odbornou diskusi a toto je její začátek.
Posledni komentare
13.05.2011 14:08:59: Vynikající rozbor. Ano, takhle to vždycky bývá, někdo má výborný nápad na projekt, který zůčastněným...
13.05.2011 13:06:40: No jo, je videt, ze se do toho Michal oprel. Jen do nich. Spis je fakt fascinujici, ze to ministerst...
12.05.2011 10:19:06: Krásná práce, klobouk dolů, perfektně zpracovaná. Vystihuje otázky, které má každý z nás, koho se to...
Prezentace ISSS 2011 - poslední verze.pps, (103kB)
Jako každý rok i letos se v Hradci Králové koná konference ISSS (Internet ve státní správě a samosprávě). Kromě spousty dalších zajímavých témat se bude hovořit i o problematice přístupnosti. Již tradičně je i samostatný pondělní odpolední blok věnovaný těmto problematikám. Nicméně protože přístupnost je jedním z důležitých aspektů ´pokračující elektronizace veřejné správy, je letos poprvé přednáška věnovaná přístupnosti také v hlavním bloku přednášek - letos nazvaném "Světlé zítřky". Prezentaci Michala Rady si můžete poslechnout na konferenci, ale samozřejmě je k dispozici i zde na webu.
V uplynulých dnech bylo k systému datových schránek přidáno hned několik funkcí. Po "velké říjnové revoluci" s funkcí náhledu datové zprávy (není potřeba doplněk XML parseru) se i nadále rozrůstá funkcionalita ISDS. Zmiňovat se o všech novinkách zde by nemělo smysl, podívejte se na jejich podrobné popisy na stránkách informací o datových schránkách. Ale přecejen některé vyzdvyhněme:

Přehled o všech nových funkcích najdete také zde.

Prezentace M_Rady seminar PSP 23_11_2010.pps, (70kB)
Dnes proběhl v Poslanecké sněmovně seminář "eGovernment - co čeká Poslaneckou sněmovnu a Senát", který organizoval podvýbor PSP pro veřejnou správu a informační systémy. Na semináři určeném zejména pro nové členy parlamentu se probírala oblast e-governmentu komplexně a to od historie až po aktuální mnohdy žhavé aspekty. Na semináři vystoupil s tématem přístupnosti informací také Michal Rada. Rozšířenou verzi prezentace máte k dispozici.
1  
2  
 

© 2009 Iniciativa informatiky pro občany
Elektronický kontakt na Kancelář, Právně-legislativní sekci, Publikační sekci, Poradnu, Webmastera