Články

Autor: Webmaster IIO
Oficiální internetové stránky datových schránek (www.datoveschranky.info) mají kanál RSS zpráv. Opět se tím zvýší informovanost návštěvníků. Proč chodit denně na web, když se novinky mohou promítat ve čtečce
Společnost Nokia poprvé u svého komunikátoru opustila Symbian a vrhla se - zatím stále do neprobádaných vod - Linuxu. Mobilní telefon s Linuxem byl spíše výstředností. Nokia představila první model se skutečně konkurenčně hrozivými podmínkami a tento nový komunikátor N900 se tak asi nestane jen hračkou nadšenců.
Na oficiálních webových stránkách k datovým schránkám byly vyvěšeny nové verze tipových plánů pro implementaci datových schránek pro různé druhy orgánů a institucí, počínaje malými obcemi až po kraje a zdravotní pojišťovny. Nové verze zohledňují nové principy a postupy a zpřesňují některá nejasná doporučení.
Autor: Michal Rada
S velkým znepokojením jsem si - tak jako stovky dalších - přečetl článek věnovaný rozpočtovým škrtům na serveru iDnes.cz a zejména reakci ministra vnitra Martina Peciny na otázky týkající se projektů elektronizace veřejné správy.
Autor: Redakce Technika bez bariér
Vybrat si mobilní připojení k internetu není tak jednoduché, jak operátoři ve svých reklamních kampaních tvrdí. Kde má člověk ale sehnat ty správné informace? A které připojení je skutečně funkční?
Autor: Michal Rada
Portál veřejné správy je zase o krok dále od občanů - daly by se parafrázovat proklamace zodpovědných politiků. Jaké překvapení jsme zažili, když jsme zjistili, že mnoho služeb tohoto údajně nejkomplexnějšího portálu bez jakéhokoliv pořádného vysvětlení jednoduše nefunguje.
Autor: Ondřej Tůma
Rubriku věnovanou opensource na našem webu začneme docela ostře. Náš kolega Ondřej Tůma vydal na starém webu IIO článek, kterým se podíval na zoubek těm nejrozšířenějším pověrám o opensource projektech a hlavně software. Pojďme se tedy podívat, co je pravda a co zase není.
Lidé se na tahle témata ptají takřka neustále. Na starém webu IIO jsme k dané věci měli následující článek, který jsme se vzhledem k trvajícím dotazům rozhodli přenést sem na web nový, neboť tenhle problém je dost nadčasový. Postup při vyřizování písemností orgánem veřejné moci v souvislosti s datovými schránkami, konverzí dokumentů a elektronickou spisovou službou.
(článek z 3.6.2009) Ministerstvo vnitra poskytlo první návrh funkčních požadavků Národního standardu, na jehož tvorbě se podílí i naše iniciativa.
S elektronizací nejen ve veřejné správě rostou i zdánlivě nesouvisející témata. Jedním z těch v poslední době dosti zviditelňovaných témat je právě to, jak bude posuzován digitální dokument za delší čas. S tím souvisí i posuzování jeho platnosti, je-li digitálně podepsán. Slýcháme toho hodně. Od principu "neřešte to" až po hlášky typu "každý rok musíte všechny dokumenty přepodepisovat". Ale nebojte se, zase takové právní vakuum v tom není. Docela naopak. Naše legislativa tento problém dost účinně řeší, jen se o tom asi nemluví tak, jak by si tento dost složitý aspekt digitalizace zasluhoval.
1  
2  
3  
4  
5  
6  
 

© 2009 Iniciativa informatiky pro občany
Elektronický kontakt na Kancelář, Právně-legislativní sekci, Publikační sekci, Poradnu, Webmastera