Články

Kraje jsou - stejně jako ústřední správní úřady a nebo třeba obce - jedněmi z nejdůležitějších partnerů v oblasti elektronizace veřejné správy. Ministerstvo vnitra ustanovilo pracovní skupinu k datovým schránkám, kde společně se zástupci Asociace krajů ČR společně definují některé problémy a snaží se hledat jejich řešení v této oblasti. Tato pracovní skupina se poprvé sešla v tomto týdnu a na více než dvouhodinovém jednání se skutečně intenzivně diskutovalo. "Kraje mají pochopitelně řadu otázek a my jsme tu od toho, abychom jim je zodpověděli a pomohli jim řešit jejich problémy" řekl k jednání této pracovní skupiny Michal Rada. Hovořilo se vlastně nejen o datových schránkách jako takových, ale rozvinula se i poměrně široká diskuse o takových souvisejících tématech, jako je spisová služba nebo pravost elektronických dokumentů. O těchto věcech se bude muset i nadále jednat, protože nelze odlišit pouze datové schránky a vyjmout je z celé té problematiky elektronizace dokumentů. Kraje potřebují, aby ministerstvo plnilo své metodické poslání, protože jsou to zase naopak kraje, ke kterým se obracejí obce, které tyto problémy řeší také. Je tedy třeba posílit naši vysvětlovací a řešitelskou roli a urychlit práce na tvorbě metodických podkladů.
Způsobů, jak vytvářet PDF soubory jsou doslova stovky. Ten, kdo si velmi často vytváří PDF dokumenty, ten asi zvolí buď jeden z mnoha placených nástrojů, nebo jeden z těch freewarových. Pokud ale hledáte jednoduché řešení jen pro občasné využití, máme pro vás docela zajímavý on-line nástroj. Vyzkoušejte 7PDF jako on-line službu zadarmo. Kromě klasické tvorby PDF umí vytvořit i PDF/A1 dle platné specifikace a dokonce umí ze zdrojově správných dokumentů (třeba dokumenty ve Wordu, nebo RTF) vytvářet 'tagované PDF dokumenty', které pak usnadní přístup i uživatelům asistivních technologií. Vyzkoušejte to sami.
Autor: Michal Rada
Pojem 'přístupnost' jsme se naučili slýchat v posledních letech zejména v souvislosti s webovými stránkami na internetu, obecně lze potřebu přístupnosti shrnout tak, že přístupné webové stránky by měl být schopen procházet úplně každý a to bez ohledu na používanou technologii nebo třeba zdravotní postižení. Právě v kombinaci se zdravotně postiženými se přístupnost skloňuje nejčastěji. Přitom je to tak trochu omyl, neboť dodržení základních principů přístupných informací umožňuje jejich komplexnější a lepší zpracování a to nejen právě zdravotně postiženým uživatelům, ale třeba i vyhledávačům, programům pro automatickou analýzu obsahu a dalším technologiím. Stručně řečeno, přístupný web je takový, z nějž si informace může čerpat jak běžný uživatel, tak hendikepovaný a nebo třeba nějaký program.
Security 2010 - prezentace Rada.pps, (61.5kB)
Zveřejňujeme prezentaci Michala Rady na dnešní konferenci Security 2010. Jeho prezentace je o moderním egovernmentu a jeho bezpečnostních aspektech zejména v souvislosti s moderními elektronickými dokumenty. Ve svém vystoupení shrne stav efektivizace a elektronizace, aktuální problémy zejména v souvislosti s datovými schránkami a prací s dokumenty v digitální podobě a náhled Ministerstva vnitra na jejich případná řešení.
Zveme vás ve středu 17. února 2010 do Prahy, kde se koná další ročník prestižní odborné konference SECURITY 2010. Témata letošního ročníku jsou zjevná - kromě novodobých bezpečnostních problémů a nástinu jejich řešení se bude hovořit třeba i o datových schránkách, elektronických dokumentech a nebo třeba o bezpečnosti internetového bankovnictví, či strategických webových aplikacích. Hlavní organizátor konference AEC se letos spojil s tak významnými partnery, jako je třeba ISACA, nebo časopis IT systems. Na konferenci bude kromě jiných významných odborníků přednášet také Michal Rada, vedoucí IIO k současnému rozvoji a bezpečnosti egovernment.
Také patříte mezi miliony uživatelů univerzálního klienta Miranda? A chtěli byste umět pracovat s Facebookem? Obzvláště v posledních dnech, kdy jaksi bez předchozího upozornění změnili autoři Facebook jeho API, to nebylo jednoduché. Ale včera byla vydána zcela nová verze Facebook Plutonu pro Mirandu. Nabízí posílání a příjem statusů, možnost plného chatu, interaktivní sdílení a další funkce. Na rozdíl od možnosti chatovat na Facebook přes Jabber protokol je tenhle Pluton skutečně plně integrován do Mirandy a poradí i s vašimi kontakty z Facebooku. Navíc se jedná o asi jedinou jednoduchou možnost, jak mohou na Facebook chatovat i nevidomí, kterým FB moc nechodí s jejich odečítači obrazovky.
Autor: Michal Rada
V pondělí se poprvé sešla Pracovní skupina pro problematiku přístupnosti dokumentů, kterou jsem na Ministerstvu vnitra zřídil proto, abychom se zcela vážně začali bavit o tom, jak kvalitní a přístupné dokumenty budeme v rámci veřejné správy vytvářet. Vždyť k čemu jsou nám datové schránky, elektronické podpisy a podobné věci, když neumíme vytvořit čitelný dokument? Celkem slušně máme vyřešenu přístupnost webových stránek, je tedy na čase, abychom se posunuli o kus dál a začali řešit problém možná důležitější: Co s dokumenty, které směřují od úřadu k občanovi?
Autor: Webmaster IIO
Poskytujeme textový přepis ze záznamu vystoupení Michala Rady v rozhlase k otázce pokračujícího rozvoje egovernment z minulého týdne.
Včerejší vydání diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce se hodně točilo kolem komunálních témat týkajících se zejména hlavního města. Pochopitelně jim dominovalo téma Opencard. Představitelé naší iniciativy se k tomuto (a nejen tomuto) projektu často vyjadřovali. Protože se toho k této slavné kartě už řeklo a napsalo hodně, bez jakýchkoliv komentářů zájemcům poskytujeme možnost v rámci archívu České televize se na tento pořad podívat.
TZ_Rec_a_pocitac.pdf, (95.47kB)
Laboratoř počítačového zpracování řeči Fakulty mechatroniky Technické univerzity v Liberci a Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i., pořádají prezentaci spojenou s předváděním výsledků výzkumu a vývoje v oblasti hlasové komunikace mezi člověkem a počítačem. Prezentace se uskuteční v pátek 4. prosince 2009 v 10:00, v místnosti 205, v budově Akademie věd České republiky, Národní 3, Praha 1.

Předmětem prezentace jsou konkrétní výsledky projektu, „Asistenční, informační a komunikační služby s podporou vyspělých hlasových technologií“. Cílem projektu bylo dovést poznatky ze základního výzkumu v oblasti řečové komunikace mezi člověkem a strojem do konkrétních produktů realizovaných v praxi. Představeny budou zejména následující produkty a aplikace:

Přenosný zápisník Easy Link s hlasovým výstupem pro nevidomé (Spektra, v.d.n., Praha); rozšíření MS Speech Api pro TTS systém Epos a software pro tvorbu inventářů SpeechStudio, (Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i.); programy pro hlasový vstup do počítače umožňující plnohodnotnou práci i vzdělávání pro lidi s motorickým postižením (Fugasoft, s.r.o.); programy pro diktování do počítače použitelné v různých aplikačních oblastech (Newton Technologies, a.s.); programy umožňující přepis a titulkování televizních i rozhlasových pořadů (Newton Technologies, a.s.); prototypy programů pro diktování do mobilů (Fakulta mechatroniky Technické univerzity v Liberci).

Všechny systémy budou předvedeny „naživo“ a účastníci prezentace si je budou moci vyzkoušet.

Více informací v přiložené tiskové zprávě.

Autor: Michal Rada
Odvěký filozofický problém s vejcem a slepicí má jistě v oblasti universa velmi složité řešení. Nikterak však v oblasti elektronizace. Doslova každým dnem se ukazuje, že v naší zemi jsme se pokoušeli vymýšlet kolo - no a popravdě, se nám to moc nepovedlo. K čemu nám ty datové schránky jsou, když neumíme vytvořit to, co jimi budeme posílat?
1  
2  
3  
4  
5  
6  
 

© 2009 Iniciativa informatiky pro občany
Elektronický kontakt na Kancelář, Právně-legislativní sekci, Publikační sekci, Poradnu, Webmastera