Články

V uplynulých dnech bylo k systému datových schránek přidáno hned několik funkcí. Po "velké říjnové revoluci" s funkcí náhledu datové zprávy (není potřeba doplněk XML parseru) se i nadále rozrůstá funkcionalita ISDS. Zmiňovat se o všech novinkách zde by nemělo smysl, podívejte se na jejich podrobné popisy na stránkách informací o datových schránkách. Ale přecejen některé vyzdvyhněme:

Přehled o všech nových funkcích najdete také zde.

Prezentace ČIMIB - Dagmar Hornychová.pps, (260kB)
Prezentace Dagmar Hornychové k vystoupení na konferenci ČIMIB 24.11.2010.
Prezentace ČIMIB - Michal Rada.pps, (61.5kB)
Prezentace Michala Rady pro dnešní konferenci Mobilní zařízení a bezpečnost firemních dat, kterou pořádá Český institut manažerů informační bezpečnosti.
Prezentace M_Rady seminar PSP 23_11_2010.pps, (70kB)
Dnes proběhl v Poslanecké sněmovně seminář "eGovernment - co čeká Poslaneckou sněmovnu a Senát", který organizoval podvýbor PSP pro veřejnou správu a informační systémy. Na semináři určeném zejména pro nové členy parlamentu se probírala oblast e-governmentu komplexně a to od historie až po aktuální mnohdy žhavé aspekty. Na semináři vystoupil s tématem přístupnosti informací také Michal Rada. Rozšířenou verzi prezentace máte k dispozici.
cIMIB_pozvanka_Vkonf.pdf, (209.11kB)
Další tradiční akce - konference Českého institutu manažerů informační bezpečnosti (ČIMIB) se koná 24. listopadu 2010 v Praze. Tématem je tentokrát rozsáhlá oblast mobilní bezpečnosti, ale jistě bude diskutováno i mnoho dalších zajímavých věcí. Dovolujeme si vás jménem ČIMIB i jménem naší iniciativy srdečně pozvat.
Již několik týdnů je v systému datových schránek nová funkce, která značně zlepšuje přístupnost tohoto komunikačního kanálu také zdravotně postiženým. A ve svém důsledku nejen jim, ale doslova každému. Jedná se o funkci náhledu datové zprávy. Název může sice působit zavádějícím dojmem, ale prakticky jde o možnost, jak si číst datové zprávy i bez doplňku XML parseru.
Přečtěte si článek na našem portálu Přístupnost dokumentů...
Nová metoda řízení optického provozu na routerech by mohla zrychlit světový internet. Její uplatnění si ale vyžádá čas a peníze. Pojďme v článku Českého rozhlasu nahlédnout do optiky budoucnosti a začít se tak těšit na blížící se posun v rychlosti internetu. Nebo že by to nebylo tak růžové, jak se na první pohled zdá?
Nastin koncepce ukladani dokumentu a spisoven v1_4.pdf, (608.06kB)
Naše iniciativa v rámci své výzkumné a analytické činnosti zpracovala nástin koncepce řešení a výkladu problematiky dlouhodobého ukládání dokumentů jako jedné ze zásadních aktivit v rámci budování Technologických center krajů. Dokument je určen nejen krajům a dodavatelům, ale je k dispozici i široké odborné veřejnosti. Tímto dokumentem doplňujeme dokumentaci k projektu Technologických center. Dokument je nezávislou studií, která nedoporučuje žádný konkrétní technický, hardwarový ani softwarový prostředek a ani konkrétního dodavatele. Abychom byli skutečně nezávislí, rozhodli jsme se v tomto dokumentu neprovádět analýzu trhu. Dokument byl zpracováván po dohodě s Ministerstvem vnitra a za konzultací s vybranými kraji.
  • Dne 25.3.2010 zveřejňujeme opravenou verzi 1.4, kde byly provedeny opravy zejména v číslování stran a odstraněny nesrovnalosti v obsahu. Za nedostatky předchozí verze se velice omlouváme a děkujeme za upozornění.
Jako každý rok se i letos stala konference ISSS v Hradci Králové tím místem, kde se vyhlašovaly výsledky soutěže webových stránek měst a obcí - Zlatý erb 2010. Na slavnostním večeru se kromě ostatních cen (mimochodem nejlepší elektronickou službou je podle odborné poroty portál "Veřejné zakázky pod lupou" hlavního města Prahy, což popravdě řečeno při současných kauzách kolem tohoto úřadu má jistou trpkou pachuť a vzbuzuje drobný úsměv) také tradičně předávala ocenění za nejlepší bezbariérový web obce a města. V kategorii obcí toto ocenění získala obec Okříšky, v kategorii měst si pak cenu odneslo město Slaný. Ceny předal náměstek ministra vnitra Jaroslav Chýlek a vedoucí IIO Michal Rada. Kromě bodového hodnocení splnění požadovaných pravidel přístupnosti se hodnotila přístupnost také samotnými hendikepovanými. Hodnocení této kategorie se opět skvěle zhostilo Tyflocentrum Brno, doktorka Bubeníčková pak na setkání finalistů Zlatého erbu s novináři před slavnostním vyhlášením prezentovala řadu zajímavých informací z této problematiky. "Ukazuje se, že sami zrakově postižení mají jiná kritéria fyzické přístupnosti k informacím, která se až tak nekryjí s nasazováním pravidel přístupnosti a potvrzuje se tak, že cesta od konkrétního fixního naplňování pravidel směrem k obecnějším chápání potřeby přístupu k informacím je správná." řekl po předávání cen Michal Rada.
ISSS Prezentace Pristupnost mimo VS.pps, (149.5kB)
Konference ISSS 2010 se bude věnovat také informatizaci samospráv, od 16:05 se můžete těši na přednášku pana Michala Rady s názvem "Přístupnost webu za hranicemi povinnosti".
ISSS Prezentace Pristupnost dokumentu.pps, (1.08MB)
Na konferenci ISSS 2010 ve 12:30 v bloku eArchivace a digitalizace dat I vystoupí pan Michal Rada na téma "Přístupnost dokumentů – moderní elektronické dokumenty pro každého".
Autor: Michal Rada
Opět trochu zabrousíme do přístupnosti, i když tentokrát z poněkud asi překvapivého úhlu. Že webová stránka splňující pravidla přístupnosti je 'čitelná' třeba i pro zdravotně postižené a jejich programové prostředky asi nikoho nepřekvapí. Ale z vývoje přístupnosti se občas odloupne zdánlivě nesouvisející kamínek, který pak spustí lavinu. Dnes si budeme povídat o tom, že lze analyzovat webové stránky a jejich obsah, aniž by analyzér musel nutně umět jazyk. Využívají to dnes již nejen vyhledávače. A tak umí robot hledat konkrétní informace na českých stránkách, aniž by uměl česky? Jak je to možné? No možná vás to překvapí, ale na počátku bylo slovo - a to slovo bylo 'přístupnost'.
1  
2  
3  
4  
5  
6  
 

© 2009 Iniciativa informatiky pro občany
Elektronický kontakt na Kancelář, Právně-legislativní sekci, Publikační sekci, Poradnu, Webmastera