Články

Prezi: Na prezentace chytře – sice ve Flashi, ale online

Už jste si zvykli, že vám na našem serveru představujeme zajímavé sužby a on-line aplikace. Dnes se pojďme podívat do světa byzbysu a prezentací. Tvořit prezentaci spousta lidí nesnáší a považuje to doslova za psychické týrání. Dnes si ukážeme jeden z nástrojů, které mohou i těmto lidem pomoci. Zdarma a on-line.
Prezi je jednoduchá cloudová aplikace, která slouží k online vytváření flashových prezentací, zcela jiného druhu, než jsme doposud znali.

Tento jednoduchý nástroj umožňuje vytvářet efektní prezentace nového typu ve spojení s myšlenkovou “klikací” mapou, kde využívá hlavně plynulých přechodů a zoomování. Prezentace vytvořené v Prezi jsou profesionální, dynamické, flexibilní a mohou být svou strukturou prostorově neomezené – na rozdíl od klasických zažitých “powerpointových” šablon.

Jak to celé funguje?

Aplikaci Prezi naleznete na adrese www.prezi.com Registrace i vytváření prezentací na Prezi.com je bezplatné. Jak s Prezi pracovat se dozvídáme ve třech krocích z názorných videí, které jsou doplněny manuálem.

Vytvoření prezentace je jednoduché. Stačí, když se řídíme triviálními kroky a instrukcí – od názvu prezentace, přes výběr šablony a její editacim až po ukládání, či sdílení.

Editace nabízí velmi široké možností. Například v podobě vkládání a upravování textů, psaní a malování elektronickým fixem, možností nahrávání vlastních obrázků, videí z Youtube.com, nebo diagramů ve specifické podobě. Za speciální funkci lze považovat import a úprava prezentací přímo z Power Pointu, či dokonce z formátu PDF. K editaci můžeme dokonce přizvat další osoby. V prezentaci se lze pohybovat zcela volně – pomocí klepnutí myši. Oblast, na kterou je kliknuto, se zazoomuje a její obsah se jednoduše přiblíží.

Co s vytvořenou prezentací?

Po vytvoření můžeme prezentaci sdílet pomocí zvláštního odkazu, či si ji stáhnout a prezentovat offline. Vytvořenou prezentaci můžeme kdykoliv smazat či upravit.

Prezi umožňuje propojení s oblíbenými sociálními sítěmi jako je Facebook, nebo Twitter, čehož je možné využít ihned při první registraci a jednoduše si účty propojit. s účtem na sociální síti. Tím mimochodem získáme další bonus a to možnost přihlašovat se svými údaji z Facebooku přes jeho API. Později můžeme své prezentace sdílet.

Výhody a nevýhody

Je fakt, že Prezi přináší do světa prezentac nový rozměr, nicméně i zde je několik nedostatků. V neplacené verzi svou prezentaci nemůžete skrýt a zůstává v ní i logo Prezi.com. Zakoupená licence (až 159$/rok) však garantuje nejen soukromí, ale i 2 GB prostoru, možnost použití vlastního loga, technickou podporu 24 hodin denně a také nabízí zdarma program k vytváření prezentací offline.

Celkovou nevýhodou je jednak samotný flash, který nemusí zcela všem vyhovovat, a také ne zcela přehledné editační nástroje a ovládání. Ze začátku tedy může Prezi spíše odradit svou nepřehledností. Zkušenější uživatel se však brzy snadno zorientuje – snad i díky jednoduché angličtině, a za chvíli bude vytvářet prezentace jako skutečný profesionál.

Závěrem

Ano, všechno má své stinné stránky. Ale Prezi byste si měli alespoň jednou vyzkoušet, třeba mu z mnohých důvodů přijdete na chuť.

Autor: Markéta Weinlichová, 30. března 2012

Související odkazy:

Poslední komentáře
18.03.2016 19:52:41: Super, jsem dojat) smiley${1} Furious 7 soundtrack
16.06.2015 17:27:38: jedním slovem BÍLKOVIN :-| sms rychla pujcka bez registru
 

© 2009 Iniciativa informatiky pro občany
Elektronický kontakt na Kancelář, Právně-legislativní sekci, Publikační sekci, Poradnu, Webmastera