Články

Michal Rada: Strašit pozastavením elektronizace je podle mého předčasné

Autor: Michal Rada
S velkým znepokojením jsem si - tak jako stovky dalších - přečetl článek věnovaný rozpočtovým škrtům na serveru iDnes.cz a zejména reakci ministra vnitra Martina Peciny na otázky týkající se projektů elektronizace veřejné správy.
Nepochybuji o tom, že bezpečnostní sbory, zejména po kolotočích ex-ministra Langera, potřebují finanční injekci, ale daleko více bych uvítal debaty nad nesmyslnými ekonomickými procesy uvnitř policie, než nad zdánlivě nejjednodušším řešením - ukrácení financí na projekty egovernmentu. Ano, potřebujeme diskusi o nastavených cenových politikách elektronických služeb pro občany, ale debatovat a snad dokonce veřejně deklarovat ohrožení projektů elektronizace, je podle mého názoru přinejmenším předčasné a snad by se to dalo označit, jako neuvážené strašení.

Elektronizace veřejné správy (datové schránky a Czechpointy nevyjímaje) je dobrou a moderní cestou efektivizace státu a také komunikace státu jako poskytovatele služby s občany jako jeho klienty. Ano, datové schránky jsou nesmyslně předražené, okolo nich se již od začátku točí mnoho nezodpovězených otazníků, které s odchodem Ivana Langera asi nezodpovězené budou i nadále. Souhlasím plně s výtkami nejen politiků, ale i odborníků, ostatně jsem dlouhodobě hlasitým kritikem některých projektů egovernmentu. Ale zastavení elektronizace by v tuto chvíli přineslo víc škody, než užitku. Musíme diskutovat o tom, jak snížit ještě daleko více ceny za elektronické služby a to nejen vnitřně pro stát, ale i pro občany. Ostatně, nezapomínejme, že Česká pošta je státní podnik a je tedy povinna respektovat vůli státu a svého zřizovatele.

I přes to, že Martina Pecinu znám, považuji jej za odborníka na svém místě a profesně si ho vážím, musím říci, že tato vyjádření do médií ohledně projektů jeho ministerstva, se mu nepovedla. Je nutné o informačních technologiích smýšlet jako o důležité moderní součásti státu a nikoliv jako o jakémsi nutném zlu, které je možné upozadit na úkor kohokoliv, včetně Policie ČR. Bývalé vedení resortu vnitra nadělalo v oblasti bezpečnosti desítky chyb, jejichž důsledky si ještě dlouho poneseme. O to více bychom se měli naučit přemýšlet v dlouhodobých mantinelech a ne lepit jednu záplatu dalšími.

Modernizace veřejné správy je v běhu a to nejhorší, co bychom teď mohli udělat, je ji zastavit. Ale bude to těžké, i ta druhá strana (tedy dodavatelé a všechny ty přidružené a mnohdy nepotřebné okolní aktivity) bude muset změnit přístup a naučit se, že doba bezbřehého rozhazování penězi z Langerovy doby, je pryč.

Související zdroje:

Tento článek je součástí webu IIO

Žádné komentáře
 

© 2009 Iniciativa informatiky pro občany
Elektronický kontakt na Kancelář, Právně-legislativní sekci, Publikační sekci, Poradnu, Webmastera