Články

Co bylo dřív, dokument nebo schránka?

Autor: Michal Rada
Odvěký filozofický problém s vejcem a slepicí má jistě v oblasti universa velmi složité řešení. Nikterak však v oblasti elektronizace. Doslova každým dnem se ukazuje, že v naší zemi jsme se pokoušeli vymýšlet kolo - no a popravdě, se nám to moc nepovedlo. K čemu nám ty datové schránky jsou, když neumíme vytvořit to, co jimi budeme posílat?
Jednou z největších chyb zavedení povinné elektronizace ve veřejné správě v uplynulých měsících byla nesmyslně obrácená posloupnost. Logické by bylo postupovat jako ve vyspělých státech (jako je třeba Velká Británie, Dánsko, Rakousko) a nejprve správně do veřejné správy zakotvit samotný elektronický dokument s jeho náležitostmi a jasně daným a nezpochybnitelným postavením. A teprve poté zavádět datové schránky jako zaručený elektronický komunikační kanál. U nás se to však vinou neodbornosti a amatérismu ze strany tehdejšího Ministerstva vnitra stalo zcela opačně.

Tím jsme bohužel dospěli do stavu, kdy máme velice drahou a moderní hračku v podobě datových schránek a neumíme touto cestou poslat ty správné dokumenty a informace. Protože neumíme právně-relevantně pracovat se správně vytvořenými dokumenty, často dochází k chybám. A může se snadno stát, že se celá elektronizace značně omezí, nebo dokonce úplně zastaví.

Tento článek je součástí webu IIO

Žádné komentáře
 

© 2009 Iniciativa informatiky pro občany
Elektronický kontakt na Kancelář, Právně-legislativní sekci, Publikační sekci, Poradnu, Webmastera